2 typy mikrofonów, z których możesz korzystać na YouTube

Mikrofon to narzędzie do nagrywania dźwięku (wiem, wiesz o tym, ale nie zaszkodzi napisać). Do produkcji wideo do internetu jest kilka możliwych dróg i pozwól, że doradzę Ci w tej kwestii.

Z wpisu Jak zostać YouTuberem – co jest najważniejsze? wiesz, że dźwięk jest na pierwszym miejscu. Jeśli jakimś cudem nie przeczytałeś tamtego wpisu – nadrób to, proszę.

Opiszę te, z których miałem okazję korzystać.

Mikrofon nakamerowy

Mikrofon RodeVideoMic (cena: ok. 500 zł)

Mikrofon RodeVideoMic (cena: ok. 500 zł)

to stosunkowo najprostsze rozwiązanie. Jeśli masz na kamerze/aparacie tzw. gorącą stopkę – możesz zamocować mikrofon bezpośrednio na urządzeniu. Upewnij się, że twoja kamera posiada bezpośrednie wejście na mikrofon.

Dla kogo? Służy najlepiej do produkcji realizowanych w domu, z kilkoma prowadzącymi (wtedy mikrofon będzie zbierał dźwięk bezpośrednio z dwóch prowadzących, a Ty nie będziesz się martwić o zakup drugiego mikrofonu dla drugiej osoby oraz: gdzie go podłączyć?

Krawatowy

Mikrofon Zalman 1 mic (cena: ok. 20 zł)

Zalman 1 mic (cena: ok. 20 zł)

to urządzenie zaczepiane za koszulkę, marynarkę. Dużym minusem według wielu twórców jest fakt, że mikrofon jest widoczny w kadrze, niemniej lepiej zbiera dźwięk od jednego prowadzącego!

Dla kogo? Przede wszystkim dla programów nagrywanych w domu oraz na zewnątrz przez jednego prowadzącego. Tego typu mikrofony potrafią sobie lepiej radzić z szumem otoczenia na zewnątrz!

Zobacz ten film, to finał 2 sezonu Gry o Melon. Mój przyjaciel korzystał wtedy z nakamerowego Rode VideoMic, zaś ja – z Zalmana 1 mic za 20 zł. Który lepszy?

Jak widzisz każdy z typów ma swoje zastosowanie. Jeden lepiej sprawdzi się w nagraniach w domu, zaś drugi – na dworze. Jeden z typów bardziej polecam do pracy, w której przed kamera występuje kilka osób – zaś inny, gdy przed kamerą stoi jedna osoba.

Które rozwiązanie wybierasz?

728x90

 

  • O, to może być dobry trop. Dzięki!

  • Może to być wina „prążków” na jacku (sorry za mało pro odpowiedź :)). Chodzi o to, że telefony wymagają trzech prążków na jacku, a Zalman ma 2 :(

  • Moim zdaniem zupełnie. Ale podłączony do kompa – działa jak złoto.

  • Zupełnie nie działał czy coś łapał?

  • Mam zalmana, ale kiedy próbowałem korzystać z niego przy nagrywaniu telefonem, to zupełnie nie zbierał dźwięku. Wiesz może, jak można o obejść?