5 książek, które zmieniły coś w mojej głowie

Z łańcuszkami jest jak z podatkami – niech sobie istnieją, ale mam na nie wyjebane. W gruncie rzeczy dlatego, że staram się nie przejmować rzeczami na które nie mam wpływu. I tak samo tutaj, nic nie zrobię z dziećmi oblewającymi się wodą bez wiedzy po co to robią, jak i nic nie zrobię w kwestii podatków (czasem jak patrzę na to, ile płacę – płaczę, ale cóż).

5 książek, które zmieniły coś…

Tym razem dopadła mnie nominacja od W głowie Joanny. Łańcuszek polega na wypisaniu 10 książek, które zmieniły coś w moim życiu. Jako, że grubo zaniżam średnią krajową w tym zakresie, napiszę o pięciu, które szczególnie zapadły mi w pamięć. Jak zauważycie, jestem prostym człowiekiem, który nie lubi książek z fabułą, więc skupię się głównie na poradnikach i podręcznikach.

5 ksiazek

„Bloger” i „Blog” – Tomek Tomczyk

Bloger i Blog

autorstwa Tomka Tomczyka. Traktuje głównie o pieniądzach w blogosferze, ale także o czymś dużo ważniejszym… umyśle blogera. Dużo rzeczy można przenieść na światek stricte vlogowy. Jeżeli szukać będziesz pozycji, która może zmienić Twój światopogląd, lub postrzeganie b/vlogosfery – zajrzyj tam koniecznie.

 

5 ksiazek

„Werbalna prowokacja. Posługuj się retoryką ostrą jak brzytwa” – Karsten Bredemeier

Werbalna prowokacja.

Internet to las, w którym prawa dżungli normalnie obowiązują. Nie raz ktoś będzie chciał Cię wyprowadzić z równowagi i położyć na łopatki. W momencie, gdy chciałbyś wszystkich kochać i nikogo nie obrażać to jest książka dla Ciebie. Pokaże Ci generalnie jak wkurzyć rozmówcę i wyjść z twarzą z wielu niezbyt komfortowych sytuacji. Ostrzegam, że jest napisana dość trudnym językiem (jak dla mnie przynajmniej) i czasami trzeba mocno się w nią wczytać, by wyciągnąć najcenniejszą esencję. Dorwana w outlecie ;-)

5 ksiazek

„Webshows” – K. Gonciarz

Webshows

Brak jest fachowej literatury odnośnie prowadzenia kanału na YouTube i idealnie w tą niszę wpasowuje się Webshows Krzysztofa Gonciarza. Dlatego też z racji moich zainteresowań pojawiła się w zestawieniu: 5 książek… Przeprowadzi Cię On przez zagadnienia webvideo z perspektywy: prezentera, producenta i redaktora. Głównie dlatego, że warsztat pracy youtuberów to nic innego jak stanowisko, które zwykło się nazywać człowiek orkiestra.

5 ksiazek

„Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski.” – Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński, Filip Musiał

Od niepodległości do niepodległości

to książka, której wydawnictwem jest IPN. Sprezentowała mi ją (i przyjaciółce) w technikum – pani od historii. Stwierdziła wtedy, że może nas zaciekawić. Chwilę potem wyrzuciłem podręcznik i uczyłem się z tej książki. Głównie dlatego, że tam historię przedstawiono zwięźle, ale z dozą opowieści. To jest po prostu must have, jeśli do tej pory historia Cię nudziła!

 

A jakie jest Wasze 5 książek? Do odpowiedzi nominuję: Pawła Lipca, Więcej Luzu, Naruciaka oraz Kubę Jankowskiego ;-) W sumie napiłbym się piwa, więc napiszę… że macie na to 3 minuty, albo stawiacie kiedyś piwo/kawę (zależy od humoru) ;-)

 • Pingback: 5 książek, które zmieniły coś w mojej głowie | Lipiec w biegu()

 • Bardziej przez szacunek często „On/Ona” piszę z wielkich liter ;)

 • Martyna

  Gonciu tam pisał o Dwóch Minutach, więc nie dziw mu się ;)

 • Wstydzić się można czegoś złego, brak zainteresowania nie jest zły.

 • andrzej

  Aha, uważam, że powinieneś sobie darować „Jako, że grubo zaniżam średnią krajową w tym zakresie” – nie ma się czym chwalić, powinieneś raczej się tego wstydzić.

 • andrzej

  Gonciarz nie jest bogiem, więc pisanie On z wielkiej jest niepotrzebne :)
  Ja mimo wszystko, polecam Ci zajrzeć do prozy i powieści, bo rozwijają wyobraźnię i przede wszystkim słownictwo. A to może ci się przydać zarówno tu, jak i w swoich filmach.