5 MITÓW NA TEMAT TECHNIKUM

Technikum vs liceum, eh…

Rzecz działa się w zeszłym roku. Przyjechałem do liceum prowadzić warsztaty z uczniami. Klasa weszła, to była bodajże klasa policyjna? Nie pamiętam. Pamiętam za to pewną uczestniczkę…

Gdy przywołałem przykład z technikum i szkół zawodowych owa uczestniczka skwitowała moje słowa tak: Hehe, czyli mówisz o garkotłukach! Coś we mnie pękło. Jako absolwent tej szkoły poczułem się bardzo urażony. Ta dziewczyna obraża nie tylko uczniów, ale i również absolwentów. Dziewczyna postawiła się wtedy wyraźnie ponad innych uczniów. Czuła się lepiej, bo liceum przygotowywała się przecież do matury. A garkotłuki tłuką garnki i to wszystko.

Jako, że już wiesz, że skończyłem technikum – zobacz 5 mitów na ten temat!

 

To najzabawniejsze stwierdzenie ever! W czym gorsze? W tym, że jako absolwent masz papier potwierdzający kwalifikacje zawodowe? W tym, że po skończeniu tej szkoły odbyłeś już praktyki w pracy? Bo do technikum poszły lamusy i chcą pracować?
Technikum w niczym nie odbiega od liceum, nie jest ani gorsze, ani lepsze. To po prostu inna droga życiowa.

 

Matt beztalencie - absolwent technikum ;-)

Matt beztalencie – absolwent technikum ;-)

To drugie ze stwierdzeń, które usłyszałem. Jasne jest dużo osób, które nie do końca wiedzą, co chca robić w życiu. Niemniej – doświadczają życia, szukają swojej drogi! Absolwent mojego technikum (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Kamieniu Pomorskim) – Paweł Małecki obecnie jest twarzą Lidla oraz jednym z lepszych polskich cukierników. Beztalencie?

A w czym przeszkadza technikum? Masz szansę zdać maturę, przy okazji zdobywasz kwalifikacje zawodowe, więc masz dwa papiery w kieszeni. Oczywiście, jeśli już w 3 gimnazjum wiesz na milion procent, że pójdziesz na medycynę i chcesz się skupić na przedmiotach, które na maturze przydadzą się na medycynie – możesz iść do liceum. Niemniej, technikum nie wyklucza możliwości studiowania.

„Zmarnujesz” dodatkowy rok i przy okazji masz papier w kieszeni. Nie bój się, że rok dłużej będziesz się uczyć. Jeden rok w kontekście 80 lat jest niczym, a daje szansę, dodatkową furtkę w życiu w postaci kwalifikacji zawodowych. Nie bój się również, że nie do końca czujesz klimat danego kierunku. Pamiętaj, że nie wiesz co będziesz robił za 20 lat i która z kwalifikacji może Ci się przydać.

Nie decyduje ;-) Również pójście na Finanse i Rachunkowość nie decyduje, że będziesz księgowym. Żaden kierunek w technikum, żaden kierunek studiów nie decyduje prawdę mówiąc o tym, co będziesz robił w przyszłości. Chyba, że planujesz iść do seminarium i jeśli wytrzymasz – to raczej prawdopodobieństwo, że zostaniesz tynkarzem jest mniejsze ;-)

Reasumując. Technikum nie gryzie, o niczym nie decyduje, daje nowe możliwości i warto z nich skorzystać! Powodzenia w szukaniu swojej drogi!

 


  • karolina ka

    Jeny zawsze denerwuje mnie takie gadanie, że liceum jest lepsze, idą tam mądrzejsi i bardziej utalentowani ludzie…bez sensu…a jak powiem, że przecież po technikum masz to samo PLUS zawód, który w żaden sposób nie przeszkadza w studiach, doświadczenie po praktykach, tak bardzo oczekiwane w dzisiejszych czasach, to nagle nie wiedzą co powiedzieć i przyznają racje. Tak samo jest z tym, że niby w liceum jest ciężej, co za bzdura, przecież w technikum mamy wszystko to samo, a na dodatek przedmioty zawodowe. Mój rocznik w zeszłym tygodniu skończył liceum, są w trakcie matur, a mnie wcale nie trapi, że ja skończę za rok, bo dzięki mojej szkole będę mieć mature, zawód i 2- miesięczne doświadczenie w zawodzie, w tym miesięczne w Anglii….a oni? Mature. Dlatego nie rozumiem takiego rozumowania. Pozdrawiam Matt :)

  • disqus_gwbExWb4gD

    Tekst świetny, ale niezbyt stylistyczny… Być może potrzebujesz tzw. bety od sprawdzania tego, co publikujesz? :^

  • franek pp

    I tak wszystko to qpa…