Hejt – 3 porady jak sobie z nim poradzić.

Pamiętasz sytuację, w której dotknął Cię bardzo mocno hejt drugiej osoby? Tak mocno, że bolało przez wiele miesięcy. A może jest tak, że ktoś kiedyś bardzo mocno Cię tym faktem obraził i chowasz urazę aż do dzisiaj? Zatem wpis jest dla Ciebie.

To tylko jeden z przykładów, jak może wyglądać hejt. Charakteryzuje go brak konstruktywności – czyli chęci pomocy drugiej stronie. W przypadku konstruktywnej krytyki, osoba krytykowana ma świadomość, że negatywna opinia ma jej pomóc, a nie zdemotywować.

Hejt. Rada nr 1 – znasz ją?

Hejt a krytykaCzy znasz tę dziewczynę, która napisała, że jesteś gruba?
Czy wiesz jak wygląda?
Czy jest ekspertem?
Czy ma dobre intencje?

Na któreś z poprzednich pytań na pewno odpowiedziałaś/łeś przecząco. To zupełnie normalne. Zobacz, że najczęściej hejterów nie znamy, są zupełnie anonimowi. Zmutowane ich wersje, krążą wśród naszych dalszych znajomych na facebooku – podpisując się pod hejtem własnym nazwiskiem, a zarazem rzucając na prawo i lewo hasłami, takimi jak: wolność słowa oraz krytyka!

Gówno o niej wiedzą, wiesz? I dlatego też nie masz obowiązku przejmować się nimi, a już na pewno nie masz obowiązku trzymać tej osoby w znajomych.

Rada nr 2 – kasuj, po cichu.

Nie musisz robić wielkich afer, kasując negatywne komentarze. Ludzie nie dość, że tego nie zrozumieją, zakryją Cię płaszczykiem cenzora to jeszcze publicznie będą wyrażać swoje zdanie. Możesz zostać cichym zabójcą! Zabijaj po cichu, tak, żeby krew nie bryzgała na prawo i lewo – brudząc wszystkich gapiów dookoła.

Gdy ktoś ewidentnie przegina, nawet wśród moich znajomych i nie krytykuje, a obraża bezpodstawnie kogokolwiek (nie tyczy się to tylko mnie, ale również i moich znajomych i przyjaciół) – szybko, a zarazem po cichu: kasuję komentarz, usuwam i blokuję osobę.

Nie potrzebuję tego u siebie, szkoda moich nerwów. Pomyślisz sobie a co, jak w realu zapyta mnie o to? Najlepiej jest wtedy zadawać pytania, na które głupio będzie mu odpowiedzieć. Można to uznać za rodzaj manipulacji, bo wykorzystasz jego automatyczne odpowiedzi:
– Czyli zależy Ci na tym, by mieć mnie na facebooku w znajomych? – Cel: odpowiedź: tak
Skoro chcesz to mógłbyś dostosować się do mojej prośby, żeby nie obrażać nikogo na moim profilu? Głupio mu będzie odpowiedzieć „nie”, bo wtedy będzie czuł, że zaprzeczy sam sobie.

Rada nr 3 – Gdy jednak chcesz odpowiedzieć na hejt w sieci…

Werbalna prowokacja posługuj się retoryką ostra jak brzytwa - hejtPolecam Ci w tym zakresie książkę: Werbalna prowokacja – posługuj się retoryką ostra jak brzytwa. Czasami wewnętrznie potrzebujemy zdystansować się do wypowiedzi drugiej osoby i umieć w dobry sposób na wypowiedź – odpowiedzieć.