Jak TANIM KOSZTEM oświetlić plan filmowy na YouTube?

Tuż po dobrym udźwiękowianiu powinniśmy się zastanowić nad oświetleniem w pomieszczeniu, w którym nagrywamy. To chyba najbardziej zaniedbana dziedzina, jeżeli chodzi o nagrywanie filmów na YouTube. Często się zdarza, iż początkujący twórcy pamiętają o dobrej kamerze, zdarza się, że dźwięk jest dobry, zapominają natomiast o tym, że są źle oświetleni. Nie zadają sobie pytania: jak oświetlić plan filmowy na YouTube?

Jest to fragment darmowego poradnika 33 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy YouTuber. Poradnik możesz pobrać, rejestrując się do newslettera widocznego w prawej belce.

Jak oświetlić plan filmowy na YouTube?

Jeśli chodzi o kwestię oświetlenia – z doświadczenia wiem, że proste rozwiązania przy produkcji nieskomplikowanych materiałów wideo sprawdzają się najlepiej. Sam korzystam z prostego zestawu, który łącznie kosztował około 200 złotych. (plus tutaj przykład TANIEGO statywu z żarówką, należy jeszcze zadbać o parasole i viola!).

Skupmy się na samej pracy z oświetleniem. Możliwe, że jeszcze nie słyszałeś o tzw. trójpunktowym systemie oświetlenia. W tej metodzie do czynienia mamy z trzema źródłami światła: światło główne, wypełniające oraz tylne (kontra).

Jak oświetlić plan filmowy na YouTube

Jak oświetlić plan filmowy na YouTube? Uproszczony model oświetlenia.

 

W sytuacji, w której postać jest mocno doświetlona z jednej strony, należy również zwrócić uwagę na jej drugą część. Zauważysz pewnie, iż światło główne jest silne i efektem tego będą cienie występujące po drugiej stronie twarzy. Niwelować ten efekt będzie światło wypełniające. Jest to najczęściej słabsze światło, którego głównym celem jest doświetlenie tych fragmentów twarzy, na które pada cień. Niweluje to tym samym ostre światło główne.

Światło tylne (kontra) to trzeci element systemu oświetlenia i pełni funkcję światła pomocniczego. Jego głównym zadaniem jest uwydatnienie konturów postaci lub doświetlenie planu tuż za nim. W moim przypadku, kontra dodatkowo rozprasza światło i tworzy tzw. poświatę.

W początkowym etapie produkcji wideo, prawdopodobnie budżet jest ograniczony. Zapewne jeszcze nie wiesz, czy webvideo będzie dokładnie tym, co chcesz robić w życiu na gruncie zawodowym. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób można zaoszczędzić na oświetleniu. Jeśli posiadasz okno w pokoju (zakładam, że w Twoim mieszkaniu znajdują się okna) – wykorzystaj je! Światło dzienne daje nam bardzo dobrą, białą temperaturę barwową i warto je wykorzystać.

W tym celu ustaw kamerę tuż przy oknie i sprawdź, jak wyjdzie kawałek nagrania. Może się okazać, iż będąc idealnie oświetlony na pierwszym planie – drugi pozostanie niedoświetlony, ciemny. O ile nie burzy to Twojej koncepcji to dobrze. Natomiast, jeśli nie podoba Ci się ten efekt, zainwestuj tylko w żarówki studyjne, którymi doświetlisz pokój. Rozwiązanie ma jeden duży minus – nagrywać musisz w dzień, gdy słońce jeszcze świeci za oknem. Innym z minusów tego rozwiązania jest fakt, iż nie masz wpływu na światło. Raz może być mocniejsze, innym razem – niewystarczające. W przypadku długiego nagrania, może się okazać, iż zwyczajnie słońce zbyt często będzie zmieniać pozycję, co może skutecznie zabić efekt końcowy. Polecam korzystanie z tego rozwiązania tylko w przypadku, gdy faktycznie inwestycja może okazać się nieopłacalna.

Wiesz już, jak oświetlić plan filmowy ;-)?

728x90