3 tricki – jak przełożyć sprawdzian?

Jak przełożyć sprawdzian? – zastanawiacie się z klasą, gdy zbliża się ciężki egzamin. Bardzo często, nagminnie wręcz. Do tego nie obmyślacie planu i strategii a na pomysł przełożenia wpada osoba, która z negocjacjami powinna mieć jak najmniej do czynienia…

No dobra, załóżmy już, że musicie to zrobić. Jakich zatem sztuczek możecie użyć?

1. Zadaj nauczycielowi pytanie.

Wielokrotnie już przytaczałem na różnych szkoleniach postać Alexa Barszczewskiego – jego blog znajduje się tutaj, który w swoim wystąpieniu podał świetną metodę negocjacji. Wyobraź sobie taką oto rozmowę z nauczycielem.
Ty: Dzień Dobry!
Nauczyciel: Dzień Dobry!
T: Mam do Pana pytanie…
N: Słucham?
T: Chciałby Pan, żebyśmy napisali dobrze jutrzejszy sprawdzian? (zauważ, że zadajesz pytanie, na które nauczyciel musi się zgodzić)
N: Tak.
T: W takim razie prosilibyśmy, żeby przełożył Pan sprawdzian o jeden dzień, to dla nas ważne, dla Pana, jak widzę – również.

Kluczem w tej metodzie jest sformułowanie takiego pytania, z którego nie będzie już odwrotu. Pytanie, na które nauczyciel musi się zgodzić, by potem móc przejść do właściwej prośby. W związku z tym, że między pytaniem a prawdziwą prośbą istnieje duży związek – ciężko będzie nauczycielowi odmówić. Przecież sam stwierdził, że dla niego dobre napisanie sprawdzianu jest równie ważne.

2. Kiedy przekładać?

Zdecydowanie, gdy zadajecie sobie pytanie: jak przełożyć sprawdzian? Powinniście również zastanowić się nad terminem przełożenia. Zauważ, że najczęściej jest to godzina przed klasówką. Postaw się teraz w miejscu nauczyciela. Dzień wcześniej poświęciłeś godzinę, by ułożyć pytania na sprawdzian, wydrukować go, ponumerować, ułożyć punktację. Nagle do Twojej klasy wchodzi uczeń – prosząc o przełożenie go…

Wybacz, ale na miejscu nauczyciela – wkurzyłbym się niemiłosiernie. Oczywiście, nauczyciel Ci tego nie powie. Pomyślisz, że wrzeszczy na Ciebie zupełnie bez powodu – nigdy nic nie dzieje się bez powodu.

Sprawdzian najlepiej przekładać najpóźniej dzień przed.

3. Jak przełożyć sprawdzian? Paradoks przekładaczy…

Czasami jednak musisz zadać sobie pytanie, czy w ogóle przekładać ten sprawdzian? Zobacz, jaki najczęściej jest paradoks przekładaczy. Kto chce przełożyć sprawdzian? Kiedy? Zobacz, że najczęściej jest to osoba, która nigdy na nie się nie przygotowuje i rzekomo chce odroczyć wielką mękę. Na poważnie wierzy, ze na jutro się przygotuje…

Czy dla takiej osoby warto przekładać sprawdzian?

 

Zobacz również odcinek, który nagrałem z Vroobelek na temat szkoły: