Jak się uczyć? Metoda rzymskiego pokoju.

Jak się uczyć? Metoda, którą za chwilę Ci przedstawię jest bardzo prosta. Zatem usiądź wygodnie i poznaj metodę rzymskiego pokoju!

Kiedyś siedziałem u swojego kolegi w mieszkaniu. To był czas studiów i pamiętam jak dzisiaj, że nie mogłem zapamiętać zasobów firmy (następnego dnia miałem kolokwium). Było to bardzo proste, ale zapamiętanie, że firma posiada zasoby ludzkie, pieniężne, naturalne oraz informacyjne było dla mnie abstrakcją. Pod koniec wpisu: jak się uczyć – pozwól, że wytłumaczę Ci jak z tego wybrnąłem…

Metoda Rzymskiego pokoju.

Oczywiście, na początku możesz sobie pomyśleć: jak metoda rzymskiego pokoju?! Przecież Rzym i pokój to dwie różne rzeczy! Oni walczyli! – takie słowa usłyszałem na jednym ze szkoleń właśnie z tej metody. Owszem, Rzym był waleczny. Niemniej pokój to również znaczenie pomieszczenia i o to w tej metodzie chodzi.

Dla kogo jest to metoda? Przede wszystkim przydatna będzie, gdy musisz zapamiętać wiele rzeczy od tzw. podpunktów. Czyli np. wymień składowe części czegośtam. Pomoże również gdy musisz zapamiętać ciąg przyczynowo-skutkowy z historii, etc. Gdy ją poznasz, proszę – znajdź zastosowanie dla siebie i podziel się w komentarzu.

Zatem: jak się uczyć?

jak się uczyć metoda rzymskiego pokoju 1

Przed sobą widzisz zdjęcie pokoju. Załóżmy na potrzeby tego wpisu, że jest to Twój pokój. Każda z rzeczy, którą widzisz na obrazku i uznasz za stosowne – może posłużyć za kolejny podpunkt na Twojej liście do nauki. Poznaj kilka zasad metody rzymskiego pokoju:

 1. Pokój, na którym zamierzasz się uczyć musi być Ci znany. Po to, byś potem miał prosto, by odtworzyć wymagane podpunkty z listy.
 2. Każda rzecz odpowiada jednemu podpunktowi. Na przykład krzesło może obrazować pokój między dzwoma państwami (w przypadku, gdy mówimy o historycznym przebiegu).
 3. Każda z rzeczy musi abstrakcyjnie przypominać daną rzecz! Dla przykładu nasze krzesło, skoro obrazuje pokój – wyobrażamy sobie, że na krześle jest pokój. W środku pokoju, który znajduje się na krześle – znajdują się różne meble, w środku chodzą ludzie, itd.
 4. Jeśli zapamiętujemy coś z listy – rzeczy w naszym pokoju również muszą być zapamiętywane po kolei, np.

jak się uczyć metoda rzymskiego pokoju 2

 

 

Przejdźmy do praktyki!

Mamy już podstawy. Nie przejmuj się, mogą brzmieć dość lakonicznie. Praktyka jak się uczyć metodą rzymskiego pokoju wyjawi cały sekret. Wyobraź sobie, że mamy do zapamiętania listę zakupów na przykładzie powyższego pokoju. Do kupienia mamy: paluszki, chleb, ciasto francuskie, mleko, cukier, parówki oraz sos pieczarkowy.

 1. Lampa – odpowiada pierwszej pozycji z listy czyli paluszkom. Wyobraź sobie, że cała lampa zbudowana jest z paluszków. Wyobraź sobie abażur – równo ułożone paluszki solone, które układają się w abażur. Im więcej abstrakcji, im więcej zmysłów w tej metodzie wykorzystasz – tym lepiej. Śmiało, nie bój się podczas czytania podpunktów – wracać do obrazka i wyobrażać sobie dokładnie, o czym piszę.
 2. Sofa – odpowiada chlebowi. Wyobraź sobie, że sofa jest zbudowana z bochenków chleba. W dodatku – świeżo wyciągniętych z pieca. Gdy siadasz na kanapie – ta aż chrupie. Gdy na niej siadasz – czujesz zapach unoszącego się chleba. W dodatku to, że bochenki są ciepłe – ciepło Ci w… no sam/a wiesz :)
 3. Zasłony to ciasto francuskie. Sprawa jest bardzo prosta: wyobraź sobie zasłony, które są zrobione z ciasta francuskiego. Prawda, że bardzo łatwo jest nasze zasłony w formie ciasta francuskiego rozerwać?
 4. Okno – mleko. Wyobraź sobie, że w oknie znajduje się dystrybutor mleka. Na całą szerokość i długość okna. Zwróć uwagę, że znajduje się tam kranik. Gdy za niego pociągniesz – leci mleko. Czujesz już zapach mleka?
 5. Przestrzeń na drzwi – cukier. Widzisz, że w przejściu stoi wielki cukier? W dodatku na opakowaniu jest mała dziurka i cukier wysypuje się małym strumieniem z opakowania.
 6. Telewizor odpowiada parówkom. Nic prostrzego – telewizor zbudowany z parówek. A dokładniej jego obramówka. Widzisz to?
 7. Obraz to sos pieczarkowy. Spróbuj sam wymyślić coś abstrakcyjnego do obrazu.

Wróćmy do naszego pokoju.

Nauka

Spójrz jeszcze raz na lampę, sofę, zasłony, okno, wnękę na drzwi, telewizor i obraz. Pamiętasz listę zakupów?

Jak się uczyć?

Jak widzisz metoda nauki rzymskiego pokoju jest prosta, choć wymaga od nas kszty kreatywności. Nie daj sobie wmówić, że nie jesteś kreatywny/a i na pewno nie dasz rady. Dasz radę, to nie jest trudne, a zdecydowanie może Ci pomóc!

Obiecałem Ci, że opowiem jak wybrnąłem z zapamiętaniem zasobów w firmie. Ano prosto:

 1. Przede mną były schody na piętro. Wyobraziłem sobie, że na nich siedzi gruby mężczyzna, zajadający się hamburgerem. Cały był uwalony w tym hamburgerze. Były to zasoby ludzkie.
 2. Tuż obok schodów – stolik na telewizor. Znajomy nie miał telewizora – został sam stolik. Wyobraziłem sobie, że tego stolika, niczym z fontanny – wystrzeliwują złotówki – zasoby pieniężne w firmie.
 3.  Koło stolika znajdował się grzejnik. Nie żeliwny – biały, nowy. Wyobraziłem sobie, że na grzejniku rośnie trawa. Równo skoszona, zielona trawa na grzejniku! – Zasoby naturalne.
 4. W rogu stała lampa. Wyobraziłem sobie, że układa się w kształt litery „i” jakby to był znak informacji turystycznej – zasoby informacyjne.

Do tej pory pamiętam, a minęły już dwa lata! ;-)

Zobacz jeszcze odcinek na moim kanale YouTube – Matt Olech 2  – w którym mówiłem o tej metodzie:

 • Kornflejks

  Nie wiem jak pachnie unoszący się chleb… No i gdzie jest keczup?? XD