Jak zostać YouTuberem? Co jest najważniejsze?

Jak zostac YouTuberem? Kot Brytyjski.

Jak zostać YouTuberem?

Wyobraź sobie kota. Najlepiej brytyjczyka, bo takie najbardziej lubię ;-) Zastanów się, która część kota lubi być najbardziej głaskana? Głowa? Grzbiet? Ogon? Prawdopodobnie odpowiesz na podstawie swoich doświadczeń. A skąd wiesz, co woli kot?

Podobnie jest z początkującymi twórcami, którzy zastanawiają się jak zostać YouTuberem? Kotem w tym wypadku jest publiczność, a to oni głaskają w odpowiedni sposób pewne partie ciała naszego kociego bohatera. Gdy zapytałem początkujących twórców, która część kota jest najlepsza do głaskania – odpowiedzieli. Zapytałem ich dokładniej, co jest w webvideo najważniejsze: kamera, oświetlenie, czy dźwięk? Jako najważniejszą wskazali kamerę, potem na równi dźwięk i oświetlenie.

 

GADALI GŁUPOTY

Wyobraź sobie, że widzisz na YouTube film. Jest przepiękny – plastyka obrazu powala. Prezenter jest bardzo dobrze wyostrzony, zaś tło – finezyjnie rozmazane. Wszytko jest idealne! Zaraz… nie rozumiesz o czym on do cholery mówi! Oglądasz dalej czy wyłączasz? No właśnie.

 

1. Najważniejszy jest dźwięk!

W produkcjach domowych, gdzie prezenter odgrywa kluczową rolę to właśnie mikrofon jest najważniejszy. To teraz cena. Zobacz mój materiał na YouTube i oceń, ile może kosztować mikrofon, którego używam na co dzień.

Najdokładniej jest to Zalman 1-mic i kosztuje…

Jak zostac YouTuberem? Mikrofon Zalman 1-mic.

 

Jak widzisz, nie trzeba wydawać fortuny.

 

2. Potem względem ważności staje się oświetlenie.

Podstawowy zestaw dwóch parasolek do nagrań (światło studyjne), składający się z dwóch statywów, dwóch żarówek oraz dwóch oprawek z dwoma parasolami kosztuje…

Jak zostac YouTuberem? Oświetlenie ze sklepu inbest.pl

212 zł brutto w sklepie inbest.pl (dodatkowo na hasło: MATTOLECH otrzymasz 5% rabatu na pierwsze zakupy).

Dlaczego oświetlenie jest na drugim miejscu? Z bardzo prostej przyczyny. Słabej jakości kamera nagra dobrej jakości wideo przy dobrym oświetleniu. Znasz pewnie całą masę tanich kamer, które na zewnątrz nagrywają świetnie, ale w domu obraz szumi. Dzieje się tak, że światło nie jest zbyt dobre dla takiej kamery.

 

3. I na końcu dopiero jest kamera

W obecnych czasach wystarczy nawet zwykły telefon komórkowy.

Prawda, że proste?

Reasumując:

1. Najważniejszy jest dźwięk (sam korzystam z Zalman 1-mic)

2. Potem oświetlenie (sam korzystam z zestawu z inbest.pl)

3. A na końcu kamera lub telefon ;-)

Nadal chcesz zapytać: „Jak zostać YouTuberem”?

 • Pingback: Lustrzanka i YouTuber. PO CO? - MATT OLECH BLOG()

 • Pingback: 2 typy mikrofonów, z których możesz korzystać na YouTube.()

 • Tym jednym komentarzem rozwiałaś problemy setek osób :D Dzięki również!

 • Kup jakąś tanią przejściówkę. Coś takiego: http://www.aliexpress.com/item/1pc-3-5mm-Stereo-TRRS-4Pole-Gold-Plated-Plug-to-3-5mm-Mic-Headset-Jack-iPhone/32359977361.html
  W sklepach też powinni to mieć tylko pamiętaj że musi być rozdzielona na dwa kanały, jeden z ikonką mikrofonu i jeden z ikonką słuchawek, a nie dwa razy słuchawki ;)

 • Spokojnie, rozumiem ;) Też mi już coś takiego obiło o uszy, ale wolałem spytać kogoś bardziej doświadczonego. No to na razie muszę kombinować jak usprawnić dźwięk z telefonu ;)
  Dzięki

 • Z tego co się orientuję to nie zadziałają. Nie wiem jak to fachowo się nazywa, ale telefony „akceptują” wtyczki z trzema prążkami na wtyczce, a tego typu mikrofony mają zaledwie dwa. Nie wiem jak to opisać „profesjonalnie”, więc muszę jak na chłopski rozum, wybacz :)

 • A czyn ten mikrofon będzie działać z telefonem? Kupiłem jakiś i nie śmiga, jak nagrywam wideo ;/

 • Można ;-) Polecam!

 • Przez Snapchata wkręciłam się w mówienie do ludzi, więc przyznam, że rozważam nagrywanie czegoś „bardziej poważnego” na YT. Znajomy filmowiec zaproponował mi jakiś mikrofon za niecałe 300 zł i nieco mnie to zniechęciło na start. Bo jeśli jednak uznam, że to nie dla mnie, będę trzy stówy w plecy ;) Ale skoro można taniej!

 • A jednak :) Sam korzystam z oświetlenia z inbest oraz mikrofonu za dwie dyszki :)

 • Niemożliwe, że to takie tanie :D

 • Korzystaj! :) Podłączam bezpośrednio do aparatu. Podłączenie do telefonu może być problematyczne.

 • Konrad Herman

  Dzięki za porady! Mam nadzieję, że po tych inwestycjach mój kanał nabierze większego rozpędu! :D
  Mam tylko techniczne pytanie. Mikrofon podłączasz bezpośrednio do aparatu czy do dyktafonu/telefonu jako zewnętrzne nagrywadło?