Kto głosował na PiS?

Kto głosował na PiS? Zapewne to pytanie zadajesz sobie bardzo często, widząc zbyt dużą popularność tej partii. Twój mózg powoli nie ogarnia tej sytuacji, więc pozwól, że Ci wytłumaczę jak to wszystko działa i dlaczego tak się dzieje?

Kto głosował na PiS? Nie moi znajomi!

Właśnie! Twoi znajomi nie głosowali na PiS i zapewne wydaje Ci się to bardzo dziwne. A w gruncie rzeczy sytuacja jest bardzo prosta. Zastanów się, kogo tak naprawdę lubisz i darzysz szacunkiem? W jaki sposób dobierasz swoich znajomych? Lubimy bardzo często tych ludzi, którzy są do nas bardzo podobni. Lubią podobne rzeczy, mają podobne pasje a niekiedy i nasze poglądy polityczne są bardzo zbliżone.

Czy twoi znajomi to odpowiednia grupa reprezentatywna?

Nadal patrzysz na wyniki wyborów i łapiesz się za głowę. Mówisz: Kto głosował na PiS?! Przecież nikt z moich znajomych! I masz rację. Każde społeczeństwo ma swoją grupę reprezentatywną. Nie są to tylko Twoi znajomi. Mogą to być na przykład:

  • wykształcone, osoby starsze, mieszkające w mieście
  • niewykształcone, osoby starsze, mieszkające w mieście
  • wykształcone, osoby młodsze, mieszkające w mieście

I w gruncie rzeczy podobnych przykładów mógłbym pomnożyć około setki. Na to składa się: wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie, znajomość prawa, itp.

Dodatkowa pułapka informacyjna.

Kto głosował na PiS? Nikt z Twoich znajomych? Nie wydaje Ci się to dziwne?

Kto głosował na PiS? Nikt z Twoich znajomych? Nie wydaje Ci się to dziwne?

Dodatkowo facebook nieźle mąci nam w głowach w tym zakresie. Dobiera treści widoczne na naszych tablicach wg tzw. wskaźnika edgerank, czyli – pokaże Ci głównie te informacje, które Ciebie zainteresują. Działa to bardzo prosto: to, że polubisz jakiś FanPage, nie oznacza, że będziesz widział jego wszystkie posty! Z kolei jak zaznaczysz opcję „wyświetlaj najpierw” (przy like) lub dasz polubienie pod ostatnimi 20 postami – facebook prawdopodobnie będzie Ci pokazywał nową aktywność ze strony.

Prowadzi to do sytuacji, w której dostajesz artykuły, które są przychylne Twoim poglądom politycznym. Prowadzi to nie tylko do tzw. pułapki informacyjnej, ale również i radykalizowania się poglądów. Wyobraź sobie, że wierzysz w coś, jakąś ideę i facebook serwuje Ci ciągle artykuły i newsy utwierdzające w przekonaniu, że masz rację.

Proste?

Jak widzisz – kto głosował na PiS? To nie musieli być wcale Twoi znajomi. Na to składa się struktura demograficzna kraju. A to, że się dziwisz to efekt pułapki informacyjnej.

YT

Zobacz również film na moim kanale YouTube na ten temat: