Muzyka do filmów na YouTube.

Muzyka do filmów na YouTube.

„Muzyka do filmów? Skąd wziąć?” jest tak powszechnym pytaniem wśród youtuberów, jak „Skąd mam brać zdjęcia na bloga?” wśród blogerów. Dużo osób w tym wypadku odpowie, iż powinno korzystać się z utworów na licencji creative commons. Czy aby na pewno?

Będąc youtuberem coraz częściej przystępuje się do programów partnerskich jednocześnie przy tym zarabiając. Nie ważne, czy to jest złotówka czy milion złotych – zarabiasz, uzyskujesz z tej działalności przychód. Nie jestem prawnikiem, ale z doświadczenia wiem, że tylko w niektórych przypadkach powinniśmy używać muzyki. Najbardziej pożądana przez nas licencja to wg mnie to

muzyka do filmów na youtubeUznanie autorstwa. 

W tym wypadku możesz: kopiować, zmieniać, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór pod warunkiem, iż napiszesz , kto jest autorem tego utworu.  Dużo stron internetowych oferujących tego typu muzykę oznacza, iż wystarczy wpisać w opisie do filmu np. „music by autionautix.com”.

Musisz dokładnie przeczytać warunki licencji! Większość stron oferujących darmową muzykę do filmów – jasno określa jak powinno wyglądać jej wykorzystanie w filmach na YouTube, na których chcesz zarabiać.

Czego powinniśmy się wystrzegać?

Jak ognia licencji z kategorii: użycie niekomercyjne. Oznacza to, iż nie możesz zarabiać na filmach, które tworzysz. Nawet jeśli dzisiaj nie zarabiasz jeszcze na swojej twórczości – wybieraj muzykę do zastosowań komercyjnych. A nuż okaże się, że Twój film zacznie osiągać sukces, włączysz zarabianie na filmie i… YouTube zablokuje możliwość monetyzacji, gdyż nie będziesz miał prawa wykorzystywac tego utworu jako podkładu muzycznego. Wtedy leżysz.

Tych licencji jest oczywiście więcej. Zachęcam do zapoznania się z ich szczegółami na stronie creativecommons.pl.

Więc skąd brać muzykę? Muzyka do filmów.

Poszukaj w internecie np. „Dan-O Songs”, „audionautix„, lub po prostu wpisz „creative commons music” i pamiętaj o moich wskazówkach. Istnieje oczywiście biblioteka google-a z taką muzyką na stronie youtube, jednak doszły mnie słuchy, iż potrafi ona blokować zarabianie na filmach na produkcjach zawierających tę muzykę.

Zapamiętaj:

  • jest kilka rodzajów muzyki na licencji Creative Commons,
  • preferowany typ licencji: do wykorzystania komercyjnego,
  • sprawdź, czy uznanie autorstwa jest wymagane (np. czy musisz umieścić autora w opisie do filmu, czy w napisach końcowych).