4 wskazówki odnośnie muzyki do filmu na YouTube.

Muzyka do filmu na YouTube to zagadnienie, które spędza sen z powiek początkujących twórców. Zastanawiają się przede wszystkim na tym – skąd wziąć muzykę do filmu, zamiast – na co uważać szukając dobrej muzyki do filmu. Pozwól, że podzielę się swoimi czterema spostrzeżeniami!

1. Czy muzyka do filmu buduje napięcie?

Na jednym ze szkoleń mówiłem, że z filmem jest jak z seksem. Najpierw gra wstępna, czyli zajawienie widzowi o co chodzi w filmie; potem „gra właściwa” – własciwy film, by na końcu było szczytowo – rozwiązanie akcji, konkluzji, żartu.

Zatem szukając piosenki – zastanów się nie tylko, czy pasuje do tego co mówisz, ale czy buduje napięcie, które przekazujesz w filmie.

Muzyka do filmu na YouTube2. Głośność.

Zdarza się tak, że możemy przesadzić z głośnością. Muzyka może być zarówno za głośno jak i za cicho. Na to jest jedna, prosta metoda:

Dźwięk nie brzmi tak samo na głośnikach jak i na słuchawkach. Idealnie, gdybyś miał możliwość posłuchania jeszcze dźwięku na telefonie, gdyż ruch mobilny na YouTube potrafi stanowić nawet 60 procent! To rozwiązanie niestety jest dość trudne do realizacji.

3. Czy wstawki nie są za głośno?

To tak ważne, że postanowiłem dać temu osobny podpunkt. Zdarza się, że czasem twórcy wrzucają planszę pomiędzy cięciami, dorzucając charakterystyczne piiiip. Niestety, owy efekt dźwiękowy często jest za głośno i może spowodować zawał serca! Podobnie sytuacja wygląda z cenzurowaniem wulgaryzmów.

4. Muzyka do filmu: przy mówieniu.

Muzyka do filmu na YouTube, w którym występuje prowadzący lub ludzie prowadzący dialog to zmora. Poważnie. Nie ma nic trudniejszego niż dobór odpowiedniej muzyki do filmu w takim wypadku. Na co uważać?

  1. Czy muzyka zbytnio się nie wybija ponad osoby mówiące?
  2. Czy ta muzyka nie posiada zbyt wiele bębnów/intrumentów perkusyjnych? Te instrumenty często decydują o wybijaniu się muzyki ponad osoby prowadzące, co w efekcie irytuje widzów.

O samych prawach autorskich odnośnie licencji Creative Commons pisałem we wpisie: Muzyka do filmów na YouTube.

728x90