Nie idź do tej szkoły!

Nie idź do tej szkoły!Zapewne nie raz próbowałeś zmienić swoją drogę życiową w postaci wyboru nowej szkoły. To nic złego, że w gimnazjum zastanawiasz się czterdzieści razy: czy wybrać liceum, technikum, czy też szkołę zawodową. W przypadku maturzystów sprawa będzie wyglądała podobnie z wyborem kierunku studiów.

Gdy tak już postanowisz sobie, że wiesz konkretnie, gdzie chcesz iść – pojawić się może problem. Gdy już postanowisz sobie, będziesz dokładnie wiedział do której szkoły masz pójść… usłyszysz od znajomych/rodziców: „Nie idź do tej szkoły, ta szkoła jest zła” i cała masa innych epitetów.

Zaczyna się konflikt w Twojej głowie. Myślisz sobie: „Co oni wiedzą? Ja wiem co chcę robić w życiu!” . Żeby zrozumieć, czemu tak się dzieje, czemu wybór szkoły może być problematyczny – zrozum, dlaczego inni myślą w ten sposób.

 

Każdy z nas ma zestaw filtrów.

Przez swoje filtry przepuszcza wiele informacji. Dla przykładu. Wyobraź sobie, że nienawidzisz kawy. Przechodzisz przez centrum handlowe a jakaś kobieta namiętnie rozkoszuje się małą czarną.

Co myślisz? Zapewne: „Wariatka, idiotka, jak można pić kawę? To jest ohydne!”. Właśnie, ohydne to jest dla Ciebie, dla niej niekoniecznie.

Gdy wybierasz szkołę, każdy przepuszcza tę informację przez swój własny filtr. Dla przykładu. Ambicją Twojej mamy może być wysłanie Ciebie na studia. Gdy mówisz Jej, że jednak wolisz szkołę zawodową wtedy powstaje dokładnie ten sam konflikt, o którym pisałem.

 

Nie idź do tej szkoły!

Słyszysz. Wiesz już dlaczego, ale co dalej? Zastanów się, czy na pewno droga, którą chcesz obrać jest dobra. Zadaj sobie pytania:
Co właściwie chcę osiągnąć?
Jak szkoła wpłynie na moje życie?
Co mogę dalej robić po skończeniu szkoły?
Co jest moim priorytetem na tę chwilę?
Czy nadal chcę pójść do tej samej szkoły?

Jeśli po zadaniu sobie tych kilku pytań nadal chcesz pójść do tej samej szkoły – idź tam. Nie przejmuj się zupełnie tym, co mówią inni – rozważ ich propozycje, ale spokojnym tonem powiedz swoje. W Dezyderacie możemy usłyszeć:

Wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych. Oni też mają swoją opowieść„.

Zobacz również odcinek na ten temat na moim Matt Olech: