Dlaczego oceny nie są ważne?

Wyobraź sobie, że na maturze dostajesz jedno pytanie. Brzmi ono następująco: Czego tak naprawdę nauczyłeś się przez te wszystkie lata w szkole? Musisz szczerze odpowiedzieć. Zadającemu pytanie nie chodzi o wiedzę faktyczną, a życiową, którą możesz zawrzeć w kilku podpunktach.

Nagle komisja mówi…

Czy oceny są ważne? matt olech blogA teraz oddajcie swoją pracę koledze/koleżance obok i niech każdy oceni pracę, którą widzi i uzasadni tę ocenę. Czytasz w takim razie pracę kolegi: nauczyłem się, w jaki sposób myśleć logicznie, dzięki matematyce; umiem napisać poprawnie podanie, nie popełniając błędów ortograficznych, ale przede wszystkim nauczyłem się na wolontariacie jak ważna jest pomoc dla drugiego człowieka

Jaką ocenę wystawisz?

Zapewne będziesz miał wielki problem. Pomyślisz sobie: W jaki sposób mam oceniać drugiego człowieka? Jak widzisz, nie masz prawa tego robić. Jako ludzie nie możemy tego oceniać, a przecież to jest najważniejsze, co wynosimy tak naprawdę ze szkoły. To system narzuca nauczycielom ocenianie uczniów, by jakoś ten system ujednolicić i trzymać w ryzach.

Czy oceny obrazują faktyczny stan wiedzy?

Pytanie dość oczywiste, bo jak zapewne wiesz – oceny nic nie znaczą. Mam znajomych, którzy przez całą szkołę zdawali z roku na rok, ze średnią 2,0, a większość matur pisali na ponad 75%! Pamiętam słowa jednej z nauczycielek do takiego kolegi: zaskoczyłeś mnie, zdawało mi się, że absolutnie nic nie wiesz, a jesteś bardzo inteligentnym chłopakiem! Szkoda, że w szkole nie dałeś mi się poznać od tej strony, ale cieszę się, że chociaż to mogłam zobaczyć teraz!

Czy pomagają w pracy?

 

Kolejne absurdalne pytanie. Myślę, że nie muszę na nie odpowiadać.

Zatem BOJKOTUJMY SZKOŁĘ!

Wyjdźmy na ulicę! Bojkotujmy! Pokażmy siłę, że to bez sensu! Zaraz, zaraz, po co? Zapewne nie raz, jako uczeń o tym pomyślałeś. Młodzieńczy bunt – pomyśli wielu ludzi.Nie ma sensu bojkotować, tylko pamiętać, że oceny niewiele znaczą. Może i zapewnią Ci dobre studia, ale czy zapewnią dobrą pracę? Dobre życie? Odpowiedz sobie sam/a.

Zobacz film z Vroobelek na ten temat: