Seria na kanale YouTube – czy warto?

Seria na kanale YouTube to rzecz tak naturalna jak programy w telewizji. Dla niewtajemniczonych – seria na kanale to nawet to samo, co program w telewizji! Dla przykładu: Stacja XYZ ma w swojej ofercie dla widzów program ABC, CBA, AAA (CBA wyszło przypadkiem, ale uznałem to za zabawne).

Seria na kanale YouTubeGdy już powstrzymaliśmy tę karuzelę śmiechu, jak to mawiał Paweł Opydo – przejdźmy do konkretów. Jakie są zatem za i przeciw uruchamianiu nowej serii na YouTube?

Seria na kanale YouTube?

Na tak – na początku warto być uważnym. Wyczucie społeczności, która jest na Twoim kanale to nie lada wyzwanie.Bierzemy do siebie  negatywne komentarze i jeden negatywny bardzo łatwo rzutuje na sto pozytywnych. Dlaczego o tym mówię? Bardzo łatwo przez to brać pod uwagę głównie negatywne komentarze, pozostawiając te pozytywne.

Zatem warto, nim uruchomimy jakąś serię – wyczuć społeczność. Co chce tak naprawdę?

Odradzam pytania wprost społeczności – ona sama tak naprawdę nie wie, czego chce. Henry Ford nawet powiedział: „Gdybym na początku swojej kariery jako przedsiębiorcy zapytał klientów, czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni. Więc ich nie pytałem”. Możesz po prostu analizować aktywność pod poszczególnymi filmami i wyciągać z nich wnioski. Przykładowo – jeśli więcej wyświetleń i komentarzy zbierają filmy, które są nagrywane w formie scenek – może warto stworzyć taką serię?

Seria na kanale zupełnie inna.

A co, gdy seria na kanale ma być zupełnie różna od dotychczasowej? Dla przykładu: na co dzień tworzysz rozrywkowe filmy, by po rocznej działalności – otworzyć serię, w której poważnie mówisz o życiu? W moim odczuciu takie działanie może zdenerwować widzów na dłuższą metę. 

Gdy zaczynałem serię DwieMinuty Powagi na kanale – myślałem, że to dobrze, że kanał się zmienia, prezentuje poważniejsze treści. Dzisiaj tego kroku żałuję, gdyż widzów poniekąd wkurzyłem. Ci, którzy przyszli dla poważnych odcinków – dostawali również rozrywkę – i na odwrót. Zdawać by się mogło, że wszystko jest dobrze, ale wyczułem wyraźny odsetek zdenerwowanych widzów.

Jak seria wpływa na watch time?

Kolejna rzecz to watch time, który w wypadku serii działa dobrze. O tym, czym jest watch time – pisałem w tym wpisie. W dużym skrócie – gdy widzowie oglądają filmy na playlistach – tym lepiej dla Twojego wskaźnika watch time. Jak wiadomo, stworzenie playlisty stworzonej z filmów danej serii jest bardzo prostym rozwiązaniem.

728x90