Dlaczego czasami jest Ci smutno? Sposoby na smutek.

Zapewne sposoby na smutek to rzecz, której aktualnie szukasz w Internecie. Szukasz odpowiedzi na wiele pytań, które siedzą w głowie. Będąc absolutnie, poważnie szczerym – myślisz, że odpowiedzi na nurtujące Cię pytania – znajdziesz?

Sposoby na smutek?

Po co chcesz się pozbyć smutku? Tak całkowicie poważnie. Dlaczego? Dlatego, że media kreują nam wizerunek ludzi wiecznie szczęśliwych, bez problemów i radzących sobie w każdej sytuacji? Dlatego, że, gdy widzimy celebrytę w telewizji, youtubera na ekranie monitora – myślimy sobie: On na pewno nie miał tak źle?

Co się z nami do jasnej cholery stało?!

Po co w takim razie powstał smutek?

Sposoby na Smutek - Inside Out - W głowie się nie mieści

Sposoby na Smutek – Inside Out – W głowie się nie mieści

Każdemu z nas jest kiedyś smutno. Widziałeś kiedyś bajkę Inside Out – W głowie się nie mieści? W głowie małej bohaterki, za wielką konsolą stoją ludziki: Radość, Smutek, Gniew, Odraza oraz Strach. Każdy z tych ludzików kontroluje emocje małej bohaterki. Dopiero gdy Smutek opuszcza pomieszczenie kontroli, Radość biegnie jej z pomocą. Przy konsoli zostają tylko: Gniew, Odraza i Strach. Łatwo się domyślić, co się stało…

Katastrofa.

Brak Radości oraz Smutku wywołały bardzo dziwne emocje naszej bohaterki. Czego nas to uczy? Przede wszystkim tego, że każda z emocji, która nam towarzyszy jest do jasnej cholery potrzebna! Zatem, jeśli Ci jest smutno to niech będzie Ci smutno! Masz do tego prawo!

A może depresja?

Psycholog Maria Rotkiel powiedziała w jednym z wywiadów, że tzw. mini-depresja jest czymś zupełnie naturalnym i każdy z nas ją kiedyś ma. Z większości, jak zapewne pamiętasz – wychodzimy. I taki mały smutek, który towarzyszy Ci czasami jest czymś zupełnie normalnym.

Depresja to choroba braku celów (w dużym skrócie). Gdy trwa dłużej – jasne – wizyta u specjalisty to rzecz konieczna, nie bagatelizujmy tego tematu. Natomiast, jeśli chodzi o zwykły – mały brak celu – to normalne. Sam średnio raz na miesiąc zaczynam się zastanawiać: po co robię, to co robię? Co to daje? Są lepsi.

I wiesz co?

Jasne, są lepsi. Wiem. I co z tego? Niech smutek sobie pobędzie, by do konsoli za chwilę dopchały się np. Radość.

W kontekście smutku, zobacz również mój odcinek na moim kanale YouTube z cyklu DwieMinuty Powagi: