Kto może osiągnąć sukces na YouTube?

Gdy wieczorem leżałem w łóżku i rozmyślałem o tym, w jaki sposób ludzie osiągają sukces na YouTube – przed oczami oczywiście przewijało się wiele obrazków. Od na pewno miał szczęście po jestem pewien, że to kwestia samych znajomości! Czy aby na pewno?

Sukces na YouTube a dysonans poznawczyWłączasz telewizor i co widzisz? Co według Ciebie najczęściej pokazuje telewizja? Zapewne Twoje myśli skłonią się ku słowom: sensacjacoś niespotykanego. Tania pogoń za sensacją to domena telewizji. tak przynajmniej zwykliśmy mówić. Kiedyś mojemu znajomemu zaproponowano udział w programie typu talk show. Od 7 lat żyje ze swoim chłopakiem i jest im dobrze. Na pytanie: Ale Wy jesteście normalną parą? Nie ubieracie się specyficznie, nie zachowujecie się inaczej?, kolega odpowiedział: Nie, nam wystarczy fakt, że jesteśmy razem.

Nietrudno było się domyślić, że telewizja odmówi udziału w programie. Są normalni, nie pasują do sensacji, więc wypad.

Dlaczego tak się dzieje?

To akurat kwestia odbiorców. Nauczono nas, by ciągle patrzeć na to co jest inne, nieprzystające do normalności. Dlatego też studio telewizyjne niekiedy przypomina futurystyczny statek kosmiczny, naszprycowany technologią. Czemu tu się dziwić? Tego chcemy oglądać. Wieczorne wydanie wiadomości, nawet w najładniejszym salonie wyglądałoby dość kuriozalnie.

Dysonans poznawczy warunkiem sukcesu?

Dysonans poznawczy każdy z nas zna. To sytuacja w której spotykamy się codziennie. Dla przykładu, jesteśmy pewni, że partia X jest dobra, kochana, dba o obywateli, aż nagle… Ktoś mówi zupełnie coś innego! Uruchamia się w nas dysonans poznawczy, dość nieprzyjemne uczucie, pamiętasz? Jest nawet taka pewna youtuberka, katoliczka, która wygłasza dość mocne poglądy. W tym momencie uruchamia mi się dysonans poznawczy.

Jason Hunt w jednej ze swoich książek na temat blogosfery napisał, że wszyscy się mylą. Jeżeli na przykład wszyscy myślą, że film Smoleńsk jest zły to dlaczego nie można powiedzieć o nim, że jest dobry? Co się wtedy stanie?

Sukces na YouTube? Dysonans poznawczy!

W ludziach może uruchomi się dysonans poznawczy i zainteresują się Twoim tokiem myślenia. To tylko przykład, ale zobacz jak dysonans poznawczy może sprawić, że ludzie zainteresują się tym, co chcesz im przekazać w filmie na YouTube.

plus Zobacz kurs: jak zarabiać na YouTube!