3 wskazówki, które pomogą Ci występować publicznie.

Jak występować publicznie? 6 lat doświadczenia na scenie jako konferansjer i prelegent nauczyło mnie wiele. Pozwól, że podzielę się z Tobą swoją wiedzą.

To, co widzi osoba przemawiająca na środku, a ktoś, kto siedzi na publiczności to dwie różne perspektywy. Publika dostrzega w osobie prelegenta po prostu gościa, który coś mówi, lub zamierza powiedzieć. Ten zaś natomiast widzi stado lwów, które chcą się na niego rzucić. A w gruncie rzeczy sytuacja jest zupełnie inna…

Jak występować publicznie? Wskazówka 1.

To przemawiający jest lwem, nie publiczność. Kto może zadać niewygodne pytanie publiczności? Kto ma prawo głosu? Zauważ, że to publika siedzi jak mysz pod miotłą, bo boi się, żebyś nie wyciągnął jej do odpowiedzi.

Stres jest naturalną funkcją obronną naszego organizmu. Boimy się, wytwarza się w organizmie adrenalina, bo czujemy dyskomfort. To tak naturalne, jak fakt, że pierdzimy w towarzystwie. Oh, wait… Zły przykład. Niemniej wiesz, o co mi chodzi. Musisz być świadom, że to normalne i nauczyć się to kontrolować.

wystepowac publicznie

Jak występować publicznie? Wskazówka 2.

Jedni czują stres, bo się nie przygotowali, a inni, bo czują się w zagrożeniu, niebezpieczeństwie. Zaraz, jesteś najbezpieczniej umiejscowioną osobą na sali! Odkrycie roku, proszę państwa. Jak ktoś zemdleje, dostanie ataku serca lub padaczki z publiczności, prawdopodobieństwo zauważenia zagrożenia jest mniejsze, niż w wypadku problemów osoby przemawiającej.

Jak występować publicznie? Wskazówka 3

Uwaga – polecę truizmem. Przygotuj się do wystąpienia. Myślisz, że ciekawe, inspirujące, zabawne czy też dramatyczne wystąpienia są tworzone przez mówców „na poczekaniu w trakcie mówienia” – żyłeś w błędzie. Owszem, bardzo doświadczeni prelegenci zwykle mają kilka ciekawych historii, które mogą wyciągnąć z rękawa, ale to nie zdarza się tak często, jakbyś myślał/a.

 

Wiesz już, że:

  • to Ty jesteś lwem, nie publiczność,
  • jesteś bezpieczny na sali.

Zatem, spokojnie przygotuj się przed swoim wystąpieniem publicznym, nie bój się. Stres będzie zawsze. Za każdym razem, jak mam przemawiać do około dwustu osób (po 2 latach doświadczenia), czuję, że moje serce bije gdzieś w gardle, ale ten stres motywuje.

Powodzenia!