5 mitów na temat bycia YouTuberem

Bycie YouTuberem obrosło w sumie już w swego rodzaju mit. W sieci krąży wiele plotek. Od takiej, która mówi ile dany YouTuber zarabia po to, że ten konkretny typ olewa swoich fanów. Myślę, że czas zażegnać stereotypy i przedstawić 5 mitów na temat YouTuberów.

To chyba najzabawniejsze, co usłyszałem w życiu. W myśl zasady nie znam się to się wypowiem część ludzi rozsiewa te plotki a twórcy muszą się tłumaczyć (niekiedy nawet w telewizji) z tego, na czym tak na prawdę zarabiają.

Prawdą jest, że youtuberzy zarabiają na:

  • reklamach wyświetlanych przed i w trakcie filmów (dostarczanych przez Google),
  • kampaniach reklamowych (załatwianych bezpośrednio z firmami lub przez pośrednictwo agencji reklamowych),
  • niektórzy zarabiają poprzez sprzedaż własnych produktów: kubki, koszulki, etc.

Gdy na początku zaczynasz karierę YouTubera, możesz pomyśleć, że zarobisz dosłownie krocie. Możliwe, że tak się stanie po pół roku, po roku lub po dwóch latach. Na początku nie zarobisz nic, dołożysz do interesu a jeszcze może się okazać, że inwestycja w sprzęt nie zwróci się bardzo długo.

Prawdą jest, że YouTuberzy zarabiają, Ci czołowi, którym chylę czoła – niemałe pieniądze. Stawki reklamowe potrafią się wahać od 3 tysięcy złotych, nawet do 300 tysięcy złotych za jedną kampanię. A są i tacy, którzy więcej mogą wyciągnąć.

Pieniądze z AdSense były dobre, ale jakieś dwa lata temu. Dla przykładu. Dwa lata temu za 500.000 wyświetleń zarobiłem 268 dolarów, zaś w tym roku za 150.000 – 15 dolców.

5 mitów na temat bycia youtuber-em

Zarobki w 2014 roku za 500.000 wyświetleń

5 mitów na temat bycia youtuber-em

Zarobki w 2016 roku za 150.000 wyświetleń, w przeliczniku za rok 2014 – byłoby to 80 dolarów!

Prawdą jest, że jak masz kilkanaście milionów wyświetleń miesięcznie – coś wyciągniesz z AdSense :-)

Znasz zapewne piosenkę: Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina… I teraz popatrz szczerze na Polaków i zadaj sobie pytanie – czy faktycznie to taka wielka rodzina?

Jak w każdej grupie społecznej tworzą się małe podgrupy. Jedni lubią drugich, inni, gdy słyszą, że na jakiejś imprezie będzie Janek Kowalski – za cholerę tam nie pójdą, bo się nienawidzą.

Prawdą jest, że większość YouTuberów zna się, często nawet osobiście. Niemniej nie wszyscy się kochają, to całkiem normalne :-)

Wyobraź sobie, że otwierasz swoją skrzynkę pocztową, a tam widnieje 400 nieprzeczytanych maili z:

  • prośbami
  • pytaniami
  • mailami wychwalającymi

Nawet gdybyś chciał poświęcić po 3 minuty na szybkie przeczytanie i odpisanie na każdy mail – zajęłoby Ci to 1200 minut, czyli 20 godzin. Dolicz do tego przerwy. I tak dzień po dniu. Tak dokładnie wyglądają skrzynki topowych twórców.

I teraz widzisz, co mają moi koledzy po fachu, którzy osiągneli niemały sukces. Nie da się tego ogarnąć. A więc nie denerwuj się ;-) Chill!

Prawdą jest, że youtuber może nie odpowiedzieć na Twoją wiadomość, możesz czuć się olany, ale wiedz, ile on tego na serio ma ;-)

Gdyby co – www.vlog.mattolech.pl ;-)