Test mikrofonu za 20 zł (Zalman 1 MIC)

Podstawową sprawą, gdy zakładamy własny kanał na YouTube jest wystawienie naszego budżetu na próbę. Wszystko wydaje nam się drogie: kamery, oświetlenie tła fotograficzne oraz mikrofon. Uczestnicy kursu Jak zarabiać na YouTube wiedzą, że najważniejszy jest dźwięk, jak zatem nie przepłacić?

Omówimy dzisiaj mikrofon Zalman 1 MIC (link do produktu) Nim przejdziemy do właściwej recenzji mikrofonu Zalman 1 MIC, proszę Cię, byś zobaczył dokładnie ten materiał. Nie próbuj przewijać dalej, zabijesz sobie zabawę ;-)

Jak zapewne widzisz, zarówno ja (prowadzący) jak i mój gość posiadamy różne mikrofony. Zapewne zauważysz również, że mój mikrofon był lepszy. Kolega korzystał z Rode VideoMic, który kosztuje 300-400 zł, zaś mój to…

Zalman 1 MIC (cena: ok. 20 zł)

plus Zobacz mikrofon w porównywarce cen.

Skoro wiemy, że jest lepszy w stosunku jakość/cena to omówmy pokrótce jego wady i zalety.

Pierwszą zaletą, dość oczywistą jest cena. Umówmy się, wydanie 20 złotych na próbę na mikrofon nie jest jakimś wygórowanym marzeniem, może to zrobić każdy. Ba, nawet jak mikrofon się zepsuje to nie płaczemy – kupujemy nowy. Układ idealny.

Kolejna sprawa to głębia basu. Mikrofony krawatowe mają to do siebie, że głębia basu w porównaniu z tzw. nakamerowymi (mikrofonami zakładanymi na gorące stopki aparatów/kamer) jest dużo lepsza. To zresztą dokładnie widać na filmie, który załączyłem. Sam korzystałem z mikrofonu krawatowego – bas był lepszy, zaś gość – ze zwykłego, nakamerowego mikrofonu.

Nagrania na dworze nie stają się koszmarem. Gdybym próbował stanąć z moim mikrofonem nakamerowym przy wiejącym wietrze, skończyłoby się to wiecznymi szumami bez słyszalności mojej osoby przed kamerą, Zalman 1 MIC – daje radę.

zalman 1 mic - matt olech testPrzyczepienie mikrofonu to może być katorga. Jak widzisz na obrazku po lewej stronie – mikrofon nie posiada klipsu, jedynie wsuwkę. Sprawdzi się dobrze przy:
– marynarkach
– bluzach rozpinanych
– koszulach rozpinanych (przypięte w miejscu z guzikiem)
– niektórzy wsuwają mikrofon za kołnierz koszulki w serek – istnieje wtedy duże ryzyko wypadnięcia mikrofonu podczas nagrań.

Co możesz zrobić? Postarać się wewnętrzną część „spiłować” i przylutować jakiś mały klips :)

Brak możliwości podłączenia do telefonu – nie wiem jak to wyjaśnić. Jak przyjrzymy się jackowi zobaczymy, że ma na sobie dwa prążki. Standardowe zestawy słuchawkowej posiadają trzy prążki. Mikrofon za to nada się do niektórych komputerów, lustrzanek i aparatów. Musisz to przetestować, ale jak na cenę – warto się schylić.

Reasumując.

Korzystam z Zalman 1 MIC już ponad rok (ani razu się nie zepsuł) i niech to będzie dla Ciebie podsumowaniem!